Najväčšie ekologické katastrofy, ktoré zasiahli svet v roku 2020
Rok 2020 sa zapísal do histórie nielen kvôli pandémii, ktorá zmenila životy všetkým po celom svete. Na zoznam sa určite zapíšu aj ekologické katastrofy, ktoré sa v minulom roku stali a ktoré ohrozili nielen ľudí, ale celé životné prostredie. Prinášame súhrn zopár najväčších prírodných katastrof v roku 2020.
Rozsiahle požiare
Zasiahli Amazonský prales, Austráliu, Rusko, zničili veľkú časť lesov a okrem devastačných účinkov na prírodné ekosystémy a úmrtia niekoľkých druhov živočíchov, spôsobili lesné požiare aj výrazné zhoršenie kvality ovzdušia. Požiare sa podľa odborníkov budú objavovať čoraz častejšie, klimatické zmeny a zvyšovanie priemernej teploty prináša so sebou obdobia sucha a rozsiahlych požiarov.
Kontaminované vody Tichého oceána na v ruskej Kamčatke
V obľúbenej lokalite pre surferov začala zapáchať voda, sfarbila sa a spôsobila im zdravotné problémy ako strata zraku, horúčky či bolesti hlavy. Čierny sopečný piesok na pláži Khalaktyrsky bol plný stoviek mŕtvych morských živočíchov. Vlny Tichého oceánu, milované turistami a športovcami, začali toxicky zapáchať. Zistilo sa, že voda bola v tejto oblasti kontaminovaná nebezpečnými látkami. Kontroly ukázali, že vo vode stúpli hladiny fenolov a zvýšila sa aj koncentrácia ropných produktov vo vode. Organizácia Greenpeace Rusko začala vyšetrovanie veľkej prírodnej katastrofy, ktorá zničila 95 percent života na morskom dne. Kontaminácia vody bola na vysokej úrovni a dlho bez povšimnutia úradov.
Maurícius pod čiernou škvrnou
O ekologickej tragédii, ktorá sa udiala koncom júla pri pobreží ostrova Maurícius sme už u nás písali (prelink na článok /sorb-blog/sorb-blog/). Havarovaný tanker spôsobil únik ropných látok a vykurovacieho oleja do mora. Množstvo, ktoré uniklo, predstavuje asi 1000 ton nebezpečných látok, ktoré ohrozili vzácnu flóru a faunu obľúbeného ostrova. Vláda afrického štátu Maurícius vyhlásila stav environmentálnej núdze, na mieste pomáhali organizácie a jednotlivci z celého sveta. Podarilo sa odčerpať zvyšnú časť ropnej látky z havarovanej lode predtým, ako sa dostala do mora. Škody na životnom prostredí boli ale nevyčísliteľné.
Únik dieselového paliva v Rusku
Jedna z najväčších ekologických katastrof minulého roka sa mala podľa informácií médií stať 29. mája, keď došlo v areáli tepelnej elektrárne NTEC k úniku dieselového paliva zo zásobníka. Vylialo sa vyše 21-tisíc ton ropných produktov, ktoré následne znečistili rieky Daldykan a Ambarnaja a potok Bezymiannyj. Koncentrácia škodlivých látok bola prezentovaná vo vysokých číslach. Ropné látky sa podľa informácií z médií dostali aj do ľadovcového jazera Piasino a ohrozili ekologickou katastrofou aj Karské more.
Únik nebezpečných látok na strednom Slovensku
Na záver spomenieme ekologickú haváriu, ktorá sa odohrala začiatkom roka 2020 vo februári v katastri obce Čabradský Vrbovok. Na mieste došlo k úniku nebezpečných látok v objeme cca 3 000 kubických metrov. Nebezpečné látky sa rozliali nielen po okolitých pozemkoch, dostali sa aj do miestneho potoka a hrozilo riziko znečistenia podzemných vôd, studní a pôdy.
V takýchto situáciách je dôležité reagovať rýchlo a hlavne priateľsky k prírode.
Pomoc pri úniku nebezpečných látok
Väčšina prírodných katastrof, ktoré sme spomenuli, má spoločnú jednu vec – ohrozili životné prostredie únikom nebezpečných látok. SORB®XT je 100% organický, bezpečný, rýchly a multifunkčný absorbent, ktorý je možné použiť na všetky povrchy pri úniku nebezpečných látok. Absorbuje päťnásobok svojej váhy a zabraňuje tomu, aby sa kontaminácia rozšírila.
Ekologický multifunkčný absorbent na ochranu životného prostredia
Či už ide o únik chemikálií do vody, pôdy alebo na pracovisku, absorbent SORB®XT je ekologickou voľbou. Samotné chemikálie sú pre životné prostredie nebezpečné, a preto sa absorbent SORB®XT skladá čisto z prírodných zložiek a nemá žiadne vedľajšie účinky pre ľudí, ktorí ho používajú ani pre životné prostredie, ktoré sa snaží chrániť.
SORB®XT je z hľadiska bezpečnosti, použiteľnosti a účinnosti, akreditovaný aj Ministerstvom životného prostredia SR. Absorbuje oleje, mazivá, farby, laky, pohonné látky, palivá, chemikálie a emulzie. Jeden prírodný absorbent pre všetky povrchy a úniky látok.
Zdroj: tvnoviny.sk, topky.sk, shmu.sk